jaallen341
jaallen341 jaallen341
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

7 picture frames cost $15 at Harris Teeter. At Food Lion, 9 picture frames cost $17. Which is the better buy?

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 30-11-2020

Answer:

It is better to to buy from At Food Lion

Step-by-step explanation:

At Harris Teeter: 7 picture frames cost $15

Cost per picture frames = Total cost of picture frames / number of picture frames

= $15 / 7

= $2.14 per picture

At Food Lion: 9 picture frames cost $17

Cost per picture frames = Total cost of picture frames / number of picture frames

= $17 / 9

= $1.89 per picture

The cost of pictures frames Amat Food Lion is cheaper than at Harris Teeter

It is better to to buy from At Food Lion

Answer Link

Otras preguntas

A comic book telling the story of the American Revolution. A.) Primary B.) Secondary
How do you write 1/10 in percent
What are the threL’s of power in the 1500s??
what type of evidence does the student use in paragraph 2 of the essay
Graph the equation Do number 25,26,27
During Reconstruction, white supremacists in the mostly South targeted A. Congressmen and state military governors. B. Congressmen and other Radical Republicans
What would you expect to happen if Your blood sugar was 120
What process combines data from a list with the content of a document to provide personalized documentsWhat
which statement about daily physical activity is true A) it cannot be done at home B) it must be done with a partner C) it can be done alone or with a friend
My guess is 18 12 18 20 30