debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Observa la siguiente imagen: Responde: ¿quienes son? ______________________ ¿que sentimientos te inspiran? _________________ Necesitó ayuda urgentee
glynis drove a golf ball from a point 126 yd north of the ninth hole to a point 53 yd south of the hole. How far did the ball travel?
A bank manager is interested in the average length of time that customers are willing to wait in line before they give up
why [tex] \frac{1}{ \sqrt{3 } - 1} \times \frac{ \sqrt{3} + 1}{ \sqrt{3} + 1} = \frac{1 + \sqrt{3} }{2} [/tex]why not 1+✓3 ?​
What helped people of the Neolithic era domesticate plants? clearing the land to raise crops having more people to work on farms developing new religions and b
_______________ are a comprehensive tool, especially since it would cost our society so much to prosecute and allow a trial for every individual that committed
An idea concerning what will happen in the future. (Crossword)
Which sentence correctly describes this picture?
Find the equation of the hyperbola shown below. 15 Points, will give Brainliest! Due in 2 HOURS! A. (x - 1)^2/4 - (y + 4)^2/9 = 1 B. (y - 1)^2/4 + (x+4)^2/9=1 C
Which landform is part of the cryosphere? glacier lake ocean river