noaht20067 noaht20067
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Raquel pays 3.39 for 4 lemons and lime if the lime costs 0.37 what is the cost of 1 lemon

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.39-.37 1 lime= 3.02

3.02/4 lemons= 0.755 or about .76 a piece

Answer Link
rmleduc rmleduc
  • 24-11-2020

Answer:

About $0.76

Step-by-step explanation:

Subtract the cost of the lime from the cost of the lemons to get what the cost of all four lemons are. Then divide that number by 4 to get the cost of 1 lemon. $0.76 is my rounded answer from $0.755.

Hope this helps!

Please mark me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Sarah and Eva were swimming. Use the ratio tables below to determine who the faster swimmer is. Time(min)- 3-5-12-17 Distance(meters)- 75-125-300-425 Time(min)-
A spider is crawling on a wall. First it crawls 1 meter up, then 1 meter to the left, and then 1 meter down. what is its total displacement
how do you use the great compromise in a sentence?
What is 51.5% of 845 million
In the chart below shade each day that Ned will swim,circle each day Ned will bicycle
which type of fermentation sometimes occurs in human muscle cells
what equals 19 in multiplication
which number has the same value as 20 tens
is 10.01 greater then 10.10
In the debate over the Constitution, what did Federalists favor? A. A bill of rights B. An end to taxes C. A strong national government D. Strong state go