lawaii1018 lawaii1018
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 widgets is $7.50. How much will it cost to buy 52 widgets?

Respuesta :

Yonkers1325 Yonkers1325
  • 24-11-2020

Answer:

$32.50

Step-by-step explanation:

To answer this question, find the price per widget by dividing $7.50 by the number of widgets (12)

7.50 / 12 = 0.625

You may be tempted to round to 0.63 here, and maybe that is what your teacher wants, but typically you save rounding for the end of your calculations. So let's keep the price-per-widget at 0.625 and multiply it by the 52 widgets to find the total cost.

0.625 * 52 = 32.5 or $32.50

Answer Link
ulziihshg
ulziihshg ulziihshg
  • 24-11-2020
12 : $7.50= 52 : x
x = $7.50*52/12
x = $32.5
Answer Link

Otras preguntas

Z--3/4=6 1/2 Help I have homework
true or false social networking sites never allow members to post messages on the pages of other members
a student drops an object from the top of a building which is 19.6 m high. How long does it take the object to fall to the ground?
Z--3/4=6 1/2 Help I have homework
At a basketball game, a vender sold a combined total of 200 sodas and hot dogs. The number of hot dogs sold was 30 less than the number of sodas sold. Find
What will happen to the gravitational force between earth and the moon? Why?
Which of these individuals was not a member of the Republican Party?
The sum of two numbers is 68 . The larger number is 16 more than the smaller number. What are the numbers?
How high up is a 3 kg object that has 300 joules of energy?
What is situational irony?