heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

Can the sides of a triangle have lengths 9.4, 16.2, and 3.4?
Single term algebraic expression is called?
Darwin explained that evolution occurred by a mechanism called choose... . the environment determines the choose... of an organism, which depends on choose... t
help with functions and relations
Geometric series mastery test Plato/edumentum
_____________ is the area of dark created when an object blocks light.
Which English monarch had the second-longest reign, only after Queen Elizabeth II? Please do not copy and paste.
Read the excerpt from Animal Farm and the passage on the history of the Soviet Union. Though not yet full-grown, they were huge dogs, and as fierce-looking as w
Hi! What technique/techniques are used in this quote? “Yet if ’twere so, She could not sway her house, command her followers, Take and give back affairs and the
How does animal signal codes compare with human language in terms of arbitrariness