dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

I have 3 cream filled donuts, 3 jelly donuts and 4 jelly. What is the probability of getting 1 cream filled and 1 jelly donut
please help me !! Thank you !!!!
Sammie is using radiocarbon dating to determine the age of a sample of objects. Which best explains why radiocarbon dating can be used to determine the accurate
Buddhism teaches that working hard and achieving success will make you happy True False
Which of the following best explains why the Nazi Party targeted Jewish people and engaged in the "final solution"? O Jewish people were the most vocal in oppos
Which American regiment was the first to reach the Rhine River in Germany?
The United States acquired land in all of these ways except... a)Through war b)Through treaties c)Through inheritance d)Through settlement
A person who needs a car for a few weeks while visiting family out of state would most likely choose to do which of the following? A. Finance a car B. Rent a ca
Please helpppp! I need it. Fast please :(
Line L passes through (3,7) and is parallel to y=2x+4. find the equation of line L