Madisyn5perez
Madisyn5perez Madisyn5perez
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears? c equals 1.41 over n c = 1.41 + n c = 1.41 − n c = 1.41n

Relax

Respuesta :

maiaminty
maiaminty maiaminty
  • 23-11-2020

Answer:

C = 1.41n

Step-by-step explanation:

you have to multiply 1.41 by the weight(n)

Answer Link

Otras preguntas

In what way are viruses and cells most similar?
Why might some people consider themselves unlucky, but others consider themselves lucky?
give me the description for proteins​
Solve the equation. Check your solution. -0.5=y-1 help
I don’t get it plz help
20PTS PLEASE ANSWER!!! What effect does Mathilde's losing the necklace have on the plot in "The Necklace"? It brings the action of the story to a quick resoluti
What are the four P's that are discussed in marketing?
Write in word form: 886,382​
The button on the _ valve should be held when pressure bleeding the brakes
. Marcy has a 70% average in her class going into the final exam. She says "I need to get a 100% on this final so I can raise my score to 85%." Is she correct?