752anxa85t 752anxa85t
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

3. 5 bananas cost $2. At this rate, how much do 4 bananas cost?

Respuesta :

1673892
1673892 1673892
  • 23-11-2020

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

Write out a proportion.

5 bananas/$2 = 4 bananas/$x

Simplify the proportion, by cross multiplying.

2 times 4 equals 8, then divide 8 by 5, which will give you our variable x.

8/5 is the same as 1.60, so the cost of 4 bananas will cost $1.60.

Hope this helped,

Philip

Brainliest always appreciated! <3

Answer Link

Otras preguntas

LaVon contracts with Nathan for Nathan to sing at her comedy club every Friday night in July. The first Friday, the crowd loved Nathan. The second Friday, they
answer question in the picture
Which are some characteristics of adaptive social behavior? Select three options. Occurs among members of the same species is not usually passed onto offspring
Complete the table. Will choose brainliest.
find the area of the hexagon
What happens to the movement of molecules when their temperature is lowered? A. The particles move slower B. The particles move faster C. The particles get smal
Can you take the ACT after highschool? What’s the average? I made low on the ACT and I’m on my last year of highschool just curious
A Jorge y a Vanessa ____ cantar karaoke. les gustan le gustan les gusta le gusta
There are 3 quarters, 5 dimes, and 2 nickels in a jar. P(dime then dime without replacement)?
SOMEONE PLEASE HELP....