katonna23 katonna23
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

I need help please! If I can I will mark brainleist for the one who’s right!

I need help please If I can I will mark brainleist for the one whos right class=

Respuesta :

AbScott
AbScott AbScott
  • 23-11-2020

Answer: A

Step-by-step explanation:

Answer Link
Kavithabanarjee
Kavithabanarjee Kavithabanarjee
  • 23-11-2020

Answer:

D: 20 cans of tuna for $13

Step-by-step explanation:

First:

1. Find out the price of one can

A: $2.50 is per can

B: $1.92 is per can

C: $2.22 is per can

D: $1.54 is per can

The second step is:

Eliminate the most expensive

So, what we have left is

B: $1.92 is per can

D: $1.54 is per can

The cheapest is D: $1.54 is per can.

Which can also be said as the smallest price for each can

So the last choice is the answer.

Hope this helped,

Kavitha Banarjee

Answer Link

Otras preguntas

need help with problem can you help 5x+3y=22 y=2x
How did the ‘Spheres of Influence’ policy differ from the ‘Open Door’ policy towards China?
heterotrophic bacteria create their own food ?
why does a permeable rock weather chemically at a fast rate?
Henry has 15 lawns mowed out of 60 lawns. What percent of the lawns does Henry still have to mow?
While performing an experiment at home, Emma adds lemon juice to a soap solution. How will this affect the pH of the soap solution? A)The pH will remain constan
in human relations the irritation threshold is the?
5(3m+2) explanation and answer
a model car is made to a scale of 2 to 25. if the model is 15in. long, how long is the actual car?
Explain the difference in function between the left ventricle and the right ventricle of the heart. How is each one adapted for its particular function?