Davilond32 Davilond32
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream shop sold 54 sundaes and made $243. If the shop sells 90
sundaes, how much money would be made?

Respuesta :

BlueBunny926 BlueBunny926
  • 23-11-2020

Answer:

414 dollars

Step-by-step explanation:

54x=243

x=4.6

4.6×90=414

Answer Link

Otras preguntas

is (the fraction in the photo) rational or irrational?
write down any four health service which are provided by nepal government ​
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $26.07. What is the unit price of the pairs of gloves?
nền kinh tế mở có chính phủ với các hàm C=200+0,75Y I=40+0,1Y T=10+0,05Y G=100 X=60 M=30=0,2Y. Xác định sản lượng cân bằng nền kinh tế.Tính tiết kiệm,cán ngân s
I don't understand this at all ( PICTURE ) please help with a simple explanation if you can. 15 Points and Marking Brainliest, Reporting fakes.
give the size of the letter figure below​
can somene explain this to me please?
Can someone help me please
what is IBM 1401 used for? Write your opinion.​
If the ring rolls (without slipping) all the way to point 2, what is the ring's energy at point 2 in terms of h2 and v2?