gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

how are corn and beans alike? 1. they give us grains 2. they give us seeds 3. they give us fruit 4. they give us stems
Why did American society resist women’s suffrage so strongly for so many decades ? Iron jawed Angels
The sum of three numbers is 50 . The second number is 2 times the third. The third number is 10 more than the first. What are the numbers?
Determain the quotient of 1 2/3 divided by 4/5
Where is most of a thermometer’s liquid located
HELP ASAP What was the Democratic Republicans party platform A) people should have more power than the central government B) the central government needs to be
What kind of source would a historian use to get a firsthand account of a past event
ASAP!!!!!PLEASE HELP
Raindrop gear utilizes job-order costing for production of customized umbrellas. each division establishes its own estimates regarding overhead, which are as fo
‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️PLEASE HELP!!! PLEASE EXPLAIN AND ONLY ANSWER IF YOU KNOW YOU HAVE THE CORRECT ANSWER!!! Evaluate the following exp