nyonnamitchell2444
nyonnamitchell2444 nyonnamitchell2444
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

This is a test get it right I want a good grade

This is a test get it right I want a good grade class=

Respuesta :

Barbiezz
Barbiezz Barbiezz
  • 21-11-2020

Answer:

[tex]\frac{120}{6} \geq \frac{200}{8}[/tex]      [tex]\frac{120}{6}[/tex] is the better unit price.

Step-by-step explanation:

120 is the better unit price because if you divide 120 divided by 6 you get 20 and if you divide 200 divided by 8 you get 25 so then you would pick the cheapest one because of its price and amount.

Answer Link

Otras preguntas

why do people celebrate Valentines Day?
What are countries with little industry called?
You calculate the ___of a machine by dividing its __ by its work input and multiplying by 100 CHOICES work work output efficiency
40 is 50% of what number?
Define the 2 properties of matter that determine its state
were critics of WWI anti-American
What's the GCF of 40 and 48
If log 6=a, then log 600= ?
Five characteristics of agrarian societies were
Which is an effective way to manage stress? Practice multitasking. Eat a high-protein diet. Keep an active calendar. Maintain a regular sleeping schedule.