tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

who will determine the final outcome of the story the lady or the tigera the princess's lover b the princess c the reader d the author of the story
Many new cities were established on rivers, and older cities lost population. True or False?
Houston, Texas became home to: A. The main NASA shuttle launch center. B. NASA Mission Control. C. The United States' nuclear arsenal. D. The Pentag
Myths were created to explain something or to teach a lesson. Do you question Pandora’s box was created to explain, teach or both of those things? Please explai
Please need help thank you
Select all values equivalent to -10/7 -10/-7 -3 1/7 1 3/7 - -10/-7 -1 3/7
Which phrases best describes the British government during the 19th century ? A. A military dictatorship established after a nationalist revolution failed. B.
The stereotype threat impairs performance because of ____. guilt discrimination anxiety scapegoating
Applying ratios and ptoportions today
___________ epithelium lines the gut, and is specialized for absorbing nutrients.