dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004
A 12 oz bottle of shampoo last 16 weeks. How long would you expect an 18 oz bottle to last
A number of two digits is such that twice the ten digit it is 6 greater than the unit digit. When the digits are reversed the number is increased by 9. Find the
Linear functions? Converting to different forms??How do I convert 2x + y - 3 = 0 to y=mx + b form? Thank you so much. :)I thought that it was general form...But
A 12 oz bottle of shampoo last 16 weeks. How long would you expect an 18 oz bottle to last
what are the natural resources in south America?
Can anyone tell me this answer? Share £420 in the ratio 2:3?
what are the natural resources found in north america
How did glaciers change the land of the northeast region?
A 12 oz bottle of shampoo last 16 weeks. How long would you expect an 18 oz bottle to last