ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

4 gallons of low fat milk cost 1.80, Find the cost of 6 gallons of low fat milk.
What do you think is the greatest challenge face about by religion in this modern time?
(-8r^2s^-8)(-3r^-7s^8)
Should judges merely apply the law based off precedence only, or should the judges interpret law during the application of law to specific cases? Why or Why not
Which equation represents the function modeled by the graph?
CAN SOME ONE GIVE ME THE RIGHT ANSWER TO THIS PLEASE On what did Shang priests write questions for the gods? 1: bones 2: cave walls 3: clay tablets 4: papyrus
Nh3 metabolism - Urea cycle
hiii!! pls help need it now asap! if you were Oliver, would you have run? why or why not pls check the image!
In this assignment, you are going to write about your daily routine and the daily routine of a friend. Use reflexive verbs that you learned in this lesson to ta
raina drove 12 laps on a race track. each lap was the same length. if she drove a total of 39.6 mi what was the length of each lap? write your answer in yards.