marleneneal36 marleneneal36
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 cans?

Respuesta :

Genius0843
Genius0843 Genius0843
  • 23-10-2020

Answer:

$7.99 for 10 cans

Step-by-step explanation:

First you want to see what the price is for one can. Do this by dividing 6 from 4.99 (4.99/6). This gives you 83 cents per can. Do the same for the other, and you get 79 cents per can. 79 cents is a better value than 83 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What was the purpose of the Gettysburg Address?
Why is it essential that threatened species compete for resources successfully?
if you had a neurological disorder affecting your thermoreceptors what symptom would you experience?? quick answers pleasee
What is the midpoint of FB
How many milligrams are equal to 0.42 gram?
10 + 6 ÷ ( (-7) - (-5) ) x ( (-10) + 5) Please show work!
Which headings best complete the chart? A) X: Habitat Destruction Y: Pollution B)X: Long-Term Changes Y: Short-Term Changes C)X: Short-Term Changes Y: Long-Term
How did people wash their clothes during the 1890s?​
the sides of a triangle are lengths of 3530, 3526 and 168. By applying the theorem of pythagoras, investigate if the triangle is right angled PLEASE HELP ME :)
Describe the strengths and weaknesses of the North and the South at the start of the Civil War. North: South: