ahlijahchambers227 ahlijahchambers227
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Steven owns a restaurant that specializes in steakburgers 4 burgers and 3 fries cost $24.50. if a burger costs $5, how much is each order

Respuesta :

braydenashley2006
braydenashley2006 braydenashley2006
  • 23-10-2020

Answer:

As we know each burger costs $5

There are 4 burgers

When you do 4×5 you will get 20

Now subtract that 20 from the total cost

24.50-20=4.5

$4.5 is how much it costs for 3 fries

If you're wanting to calculate the number for one thing of fries then divide that 4.5 by 3

4.5/3=1.5

For one thing of fries it will cost $1.5

I hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

PLSSS HELP ME OUTTT!!​
-8+r>-8 please show work
how did researcher conduct expirements
Solve the equation. 6 -(2p+3)=7-p The solution set is I (Select "all real numbers" if applicable.)
What is the plot of the story My aunt gold teeth by V. S. Naipaul?
5. Relaciones interpersonales o habilidades sociales: Mateo 9 27-31 en este texto bíblico comprende la necesidad de los enfermos y entrega lo que ellos piden.​
Help! Im trying to plan a dystopian novel but I dont have anywhere to start. Any story suggestions? ( trying to make it about a group of girls )
can someone pls answer this feel free to not answer it like example just type YFYDKDTLUDLT and get some points!
9.65180 to the nearest tenth
An increase in childlessness is a recent trend in American family life. Please select the best answer from the choices provided T F