danielle7993 danielle7993
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Question 1 (10 points)
A dozen eggs cost $2.40. What is the price per egg?

Respuesta :

btothe4thpower btothe4thpower
  • 23-10-2020

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

2.40 divided by a dozen, a dozen is 12

Answer Link

Otras preguntas

What is the tenth term in the sequence 5,8,11,14...?A. 29B.32C. 35D. 38
Write sin3xCos2x + cos3xsin2x as a single trigonometric function
Fill in the blank : 1. Earth rotates from ______________ to ________________.
what is the meaning of NADPH2
what is the area of a figure with vertices(1,1), (8,1) , and (5,5)?
What is the slope of the line between (3, -4) and (-2, 1)?
A softball player leaves the batters box, overruns first base by 3.0 meters, and then returns to first base. Compared to the total distance traveled by the play
What is the major difference between a solution and an ordinary mixture?
what is the difference between aquaculture and pisciculture?
the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?