jaid3ntran
jaid3ntran jaid3ntran
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Gina bought 6 containers of yogurt for $4. How many containers of yogurt could Gina buy for $12?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2020

Answer: 18

6 containers of yogurt is 4 dollars, that means every 4 dollars is 6 containers.

Now, divide 12 by 3, and you will get the factor you need.

12 ÷ 4 = 3

Now, multiply this number by 6 and get the answer.

3 x 6 = 18.

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

The Cold War was a time in when communist nations and capitalist democracies mistrusted each other but avoided direct military confrontations. True False
A bodybuilder loads a bar with 550 Newtons (~125 pounds) of weight and pushes the bar over her head 10 times. Each time she lifts the weight 0.5 meters. How muc
A florist has 130 roses. If this is 65% of the total number of flowers, how many flowers does the florist have?
what is located at 35 degrees South and 149 degrees East?
1/2e=1/4 what does equation equal
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. Our aunt makes delicious almonds coated in chocolate. B. There is your brother waiting by the fron
which dynasty built India's first great empire
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. When do you want to go to the beach, Dave? B. Just wait, dear friend until I tell you my news! C.
Water is warmed by the sun and . It is then cooled and . Finally, it is brought back to Earth in the form of
first the _ is copied, and then the cell splits