CharisMyers25
CharisMyers25 CharisMyers25
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jason bought a soft drink for 3 dollars and 9 candy bars. He spent a total of 21 dollars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

Clarky12 Clarky12
  • 23-10-2020
$2


......................
Answer Link
ellomesarah
ellomesarah ellomesarah
  • 23-10-2020
2$ because 21-3 is 18 and 18 divided by 9 is 2
Answer Link

Otras preguntas

Write thirty-four and twelve hundredths in standard form?
What is the value of the digit 9 in the number 913,256?
what kind of countires existed in Ancient Greece
In addition to using cocoa beans for a drink, in what other way did the aztecs use them
33 / 36 in the simplest form
Great literature is educational because it? A. teaches rather than entertains. B. helps you draw on ideas you already have. C. allows you to
how to write 20,484,163 in word form
Convert 3.45 g/ml to lb/in^3
what is 10 times of 0.08
Which of the following is a possible explanation for a set of observations or answer to a scientific question? A.prediction B.hypothesis C.variable D.law ??????