gracianamones
gracianamones gracianamones
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$4 per yard

Step-by-step explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

Answer Link
avewatso27
avewatso27 avewatso27
  • 27-09-2021

Answer:

$4 dollars per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of angle x
A jar contains only​ pennies, nickels,​ dimes, and quarters. There are 15 ​pennies, 12 ​dimes, and 23 quarters. The rest of the coins are nickels. There are 72
A gigantic warehouse stores approximately 40 million empty aluminum beer and soda cans.​ Recently, a fire occurred at the warehouse. The smoke from the fire con
find the value of x in the triangle
What is the volume of the cylinder below? Use 3.14 for Pi and round to the nearest tenth. A cylinder with a height of 11 centimeters and diameter of 13 centimet
2. Write a non-mathematical sentence using the word "distribute."
Watch the image below with your beady little eyes.
I. A school principal wants to offeran after-school club setting. Shedecides to survey the entirestudent body about this. Whichword best describes the surveyshe
Which two elements contribute to the setting of a story? A. Time B.Location C. theme D. characters
Perform the following conversions. a. 0.074 km to m b. 24,600 μg to g c. 4.9 × 107 μg to kg d. 84 dm to mm