isogod9034 isogod9034
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pairs of insulated gloves costs $49.14. What is the unit price of the pairs of gloves

Respuesta :

benjaminmugnier
benjaminmugnier benjaminmugnier
  • 22-10-2020

Answer:

$8.19

Step-by-step explanation:

49.14 divided by 6= 8.19

Hope this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-10-2020

Answer: $8.19 per pair

The cost of 6 pairs of gloves is $49.14. We have to divide this number by 6 to get the price of the gloves per pair.

$49.14 ÷ 6 = $8.19

The answer will be $8.19. Each pair of gloves is $8.19.

Hope this helps you!

Answer Link

Otras preguntas

When is it useful to find the LCM or the GCF of two or more numbers to solve a problem
Which is a sentence fragment?  A.Turn around!  B.On the windshield lay a flyer.  C.Boots, scarves, and coats in a jumble by the door.  D.Standing alone in the c
When is it useful to find the LCM or the GCF of two or more numbers to solve a problem
How do water molecules behave?
Find each missing angle measure Please, justify your answer :)
m/n=p-6 what is n how to solve
which anion will form a precipitate with Ca2+
Write two decimals that are equivalent to each other 0.68 and 0.9
Describe three skills people use to.conduct scientific investigations??? Whats that
1/3(16a-8) simplify this expression and please explain