BeagleBoy3000
BeagleBoy3000 BeagleBoy3000
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

at most jasmine can spend $45 on bread and ham to make sandwiches. She already bought the loaves of bread for $13 and will buy ham $8 per puond. Write an inequality to determine how many pounds of ham she can buy.

Please answer ASAP

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 22-10-2020

Answer:

45-13= 32

32/8= 4

she can buy 4 lbs ham

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Prove why 0.87 recurring is equal to the fraction 87/99 (Ps both the 8 and the 7 are recurring)
how do i find the displacement of an object using a velocity vs. time graph? i also have to draw position and acceleration graphs and im not sure how to get the
I need the answer for #4
P=(a+b) solve for aHow to solve a from this formulaa
Mary has $10 in savings. She owes her parents $50. She does some chores and her parents pay her $12. She also gets $25 for her birthday from her grandmother. Do
what countries make up sachel region
Which number, is a factor of 14 but not a multiple of 2?
THE SUM OF TWO INTEGERS WITH DIFFERENT SIGNS IS 8.GIVE TWO POSSIBLE INTEGERS THAT FIT THIS DESCRIPTION.
1.94x - 10/8x + 4.32 = [2(1.15x+8.5)]
What happens to energy that isn't transferred to the next trophic levels?