lilrick71291 lilrick71291
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Riley and Rhoda plan to buy several bags of dog food and a dog collar. Each bag of dog food costs $7, and the dog collar cost $5

Respuesta :

crawford17
crawford17 crawford17
  • 22-10-2020

Answer:

2bags= $14 + $5

3bags= $21+ $5

4bags= $28 + $5

5bags= $35 + $5

6bags= $42 + $5

multiply # of bags by 7

and add $5

Answer Link

Otras preguntas

Adam drew two same size rectangles and divided them into the same number of eqal parts. He shaded 1/3 of one rectangle and 1/4 of the other rectangle. What is t
What did John Mitchell tell the Senate about Richard Nixon?
the difference between memory and storage is that memory is ..................and storage is.............a)tempoary fermanentb)permanent tempoaryc)sloe fastd)al
Why Is Missouri Called the Show-Me State?
What Does "Be Careful What You Wish for" Mean?
What are the Buddhist teachings?
What Does "Be Careful What You Wish for" Mean?
The curtis car traveled an average of 21 miles per gallon of gas. At that rate, how far could the car travel on a full tank of 21 gallons
the difference between memory and storage is that memory is ..................and storage is.............a)tempoary fermanentb)permanent tempoaryc)sloe fastd)al
what is the fraction 117/30 simplified as a mixed fraction