mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

At what point (x,y) do the two lines with equations x-2y=5 and 3x-5y=8 intersect?
What is the difference between anus and ovary
Do you think the Palmer Raids were a valid approach for a government to take? Explain
What is x2 -6x-23=0 using square roots
If the midpoint between (18, y) and (20, -15) is (19, -5), find the value of y.
without multiplying determine which expression has a product greater than 52,678A) 5/6 x 52,678B) 9/9 x 52,678C) 4/3 x 52,678D) 3/5 x 52,678How can I tell just
What does tengo mean in Spanish?
Do you think the Palmer Raids were a valid approach for a government to take? Explain
Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?
Balance the equation : ...NO2 + ...O2 + ...H2O = ...HNO3