lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is -(square root) of 58
three times b less than 100 is equal to the product of 6 and b
You have exactly $120 to spend on a new outfit. If your state has 8% sales tax, what is the highest pre-tax price you can pay without going over budget?
what two forms can you write 4.293
how do you  this 2 x 2 = 3 +
a boat traveled at an average speed of 14.4 km/h for 3.5 hours. how far did the boat travel? use d=rt.
What 2 square numbers have a sum of 130
LEAST COMMON MULTIPLE OF 27 , 48, 66
how is the flow of energy through a community different from the cycling from the matter?.
A 12 ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84. Which is the better deal. How much money per ounce would you save by buying that