smileyhelena1020 smileyhelena1020
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

For field trip the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each how much was spent on sandwiches

Respuesta :

redged
redged redged
  • 21-10-2020

Answer: 216.2 + 48.75 = 264.95

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of sandwiches by the cost.

47 * 4.60 = 216.2

Multiply the amount of chips by the cost.

39 * 1.25 = 48.75

Add them the totals together.

216.2 + 48.75 = 264.95

Answer Link

Otras preguntas

An experiment is conducted with a bag of marbles containing 5 white and 2 blue marbles. The results of a marble being drawn twice and replaced 100 times are sho
would i set it up as 5x+8+10x-2=180?
What is the width of the rectangle is 3 units what is the length of the rectangle in units
If you could write your own bill of law, what would it say or what would it be about?
when did abraham die
Dan is putting a fence around his circular swimming pool. If the pool has a diameter of 13.5 feet and fencing cost 6$ per foot, how much will he spend
What does the ovaries contain and produce? 1 Eggs; estrogen and progesterone Sperms; testosterone Ovaries; estrogen Fetuses; progesterone
A regulation basketball has a 11 cm diameter and may be approximated as a thin spherical shell. How long will it take a basketball starting from rest to roll wi
What is the value of X 6x-3 5x 3x+6
What is the length of PN