danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

What political party favored states' rights in 1828
what two tissues are found within a vein ?
Simplify fully X squared - 8x + 15 Over X squared + x -12
what place value does 3 have in 4.97532?
What does the narrator’s aunt mean when she says, “You’re going to find liberty when you get to the United States”? a. The aunt is taking the dog to the United
Which sentence has no errors in the use of quotation marks or italics? A. In 1969, astronaut Buzz Aldrin piloted Apollo 11 and was the second person to set foot
third parties play a significant role in the election process because the advocate?
Entrepreneurs are visionaries who __________. anticipate future consumer demands wear vision-correcting lenses are always right can foretell the future
Choose which rule is used in the given context. To convey equality. !)más + adjective, adverb, noun + que 2)tan + adjective, adverb + como 3)definite article +
Fill in the missing parts of the 100 chart