dieDyasophiel
dieDyasophiel dieDyasophiel
  • 22-09-2016
  • Mathematics
contestada

the list price of a refrigerator is $900. it is on sale for 15% off the list price. what is the sale price? $

Respuesta :

absurdbird
absurdbird absurdbird
  • 23-09-2016
15% of 900 is 135.
900-135=765
The answer is $765
Answer Link

Otras preguntas

Question 4 of 10 2 Points Which of the following is true of tetrads? O O A. They are found only in haploid cells B. They separate during meiosis I. O C. They ex
At the city museum, child admission is $6.30 and adult admission is $9.60. On Sunday, twice as many adult tickets as child tickets were sold, for a total sales
what is starting to happen to Boxer in chapter 8 animal farm?
The average rate of the first part of Yi’s walk on a park loop was 4 miles per hour. She then met up with a friend and the two walked the rest of the way at an
Match the events and their causes. 1. English Civil War 2. Glorious Revolution.a. Parliament feared the risk of a Catholic dynasty ruling England. b. The king r
The be aware mnemonic device from the consumer product safety commission is a tool to help families and caregivers to remember key poison safety strategies the
DeWitt Industries has adopted the following production budget for the first 4 months of 2020. Month Units Month Units January 10,340 March 5,440 February 8,480
please help guys ♡ ​
A 4-kilogram bag of red onions costs $4.28. What is the unit price?
Is 4 hours worked for $12; 7 hours worked for $28 and equivalent rate or a ratio?