iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

Plz do #4 Plz, plz, plzzzzzzz!!!!!
Use the fact that the length of an arc intercepted by an angle is proportional to the radius to find the area of the sector given r = 3 cm and Θ = π/4
which of the following statements best describes why President Truman fired General Douglas MacArthur in 1951
The system responsible for getting oxygen into your blood is known as the __________ . A. circulatory system B. digestive system C. pulmonary system
Julia went to the movies and bought one jumbo popcorn and two chocolate chip cookies for $5.00. Marvin went to the same movie and bought one jumbo popcorn and
given the picture, what is the length of AC?
Many programmers today use a(n) _________, which is software that helps them build their computer programs. eula cad sdlc ide
A baseball card bought for $75 increases in value by 3% per year. what is the value of the card after 15 years
PLZ HELP ASAP SIMMILAR AND CONGRUENT TRIANGLES
in which two revolutions was the growing power of the middle class