10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mike bought a box of cereal that was 28 ounces for $4.20. What was the unit rate for the box of cereal?

Respuesta :

carnell38
carnell38 carnell38
  • 25-09-2020

Answer:

15 cents an ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How loud is a gunshot? A. 120 decimals, B. 150 decimals, C. 100 decimals, or D. Other Answer. If D, describe what answer it is.
A paragraph must have five sentences. a. True b. False
which technological tool uses a sound echo to measure distance? A. sonar B. submarine C. ocean buoy D. robotic probe
Write a mixed number that is equivalent to 16/3.
Tree A grows 45 meters in 110 years, and Tree B grows 110 meters in 1,840 years. Which tree grows faster?
True or false? If you took a true "if-then" statement and reversed the clauses, the new statement would also be true
Marisol receives total employee benefits that are 14.5% of her gross annual pay. If Marisol has a gross annual pay of $50,000, how much in total employee benefi
antibiotics are effective at treating
Arya drops a small sample of brown iodine into a beaker of water. Arya can conclude that the iodine has dissolved in the water if she observes which of the fol
How are spoilage bacteria used