tjocelyn661 tjocelyn661
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them,
she had $9 left. How much did each cupcake cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$1.41

Step 1:

Subtract 9 from 26.

26 - 9 = 17.

Step 2:

Divide 17 by 12.

17 ÷ 12 = 1.4166...

The answer is $1.41. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

What are three goals of the United Nations? to promote human rights to force nations to comply to international standards to solve territorial disputes through
When European nations established colonies in Africa in the late 1800s,They
connor is using a computer program to graph the function H(n)= -13n - 421. He wants to see the intercepts. Which minimum values should he use to set up the view
How did Moctezuma treatment of the Aztecs allies strengthen his empire
Which best explains what would first happen to a mammal's body if the respiratory system broke down? I'm pretty sure he/she would die from the lack of oxygen
solve the equation. show your work. check your answer. 3x - 7 = 5x + 19
what was Commodore Perry's significant contribution to the beginning of Japan's transformation
write 4.3125 as a fraction in simplest form
Which substance cannot be decomposed by a chemical change? 1. HI 2. AlCl3 3. H2O 4. Cu
Consequently, neither Congress nor the president would support the proposal and its heavy costs. Which word in the sentence is a coordinating conjunction?