kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

What is the radius of the sphere if the volume is 164
Él __________ astronauta. (1 point) Question 8 options: 1) somos 2) es 3) eres 4) soy
Differences between toyota landcruiser pzj77v-mnu of 1993 and 1992
Is this possible on trombone? If it is, what is the six mean. Are sixlets a thing?(click on image btw)
When the war of 1812 ended,what was the outcome?
What is the purpose of a literary analysis essay? to summarize a literary work to review a literary work to argue a personal interpretation of a literary work t
ryan has a board that is 5 feet long. how many 1/3-foot sections can he cut from this board?
What is a similarity between an atom and a cell?
In order to be absorbed, _____ obtained from lecithin needs to be cleaved from its glycerol backbone by pancreatic enzymes.
The best fluids are those that contain little sodium and ________ sugar.