Aashialofton16 Aashialofton16
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nathaniel bought 12 chicken wings for $8. What was the cost of the wings in wings
per dollar?

Respuesta :

5625681 5625681
  • 24-09-2020

Answer:

$0.67

Step-by-step explanation:

What you do for these types of problems is divide the amount of money by the amount of products. For example, $8 ÷ 12= $0.6666... In your case, we round the number to $0.67. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Roxanne has $20 and she wants to buy some shirts. She picks one shirt that costs $10.99 and two shirts that cost $4.99 each. Which statement best describes if
Lucy pays $1.36 for fruit using dimes nickels and pennies she pays with three times as many nickels as dimes and the number of pennies is four less than the num
A car company tested a sports car on a road with different inclines. The test driver tested the car by driving a distance of x miles on a a flat road, (×^2+3) m
which of the following was a cause for revolt against islamic rule in conquered territories
Why is rusted iron an example of an oxidation-reduction reaction
In the 1800s, violent, anti-Chinese riots took place
Why was the Battle of the Thames important for the United States in the War of 1812?
How did rome manage to unite most of the italian peninsula?
If AP = 3x - 4 meters and BP = 2x + 12 meters. Find measure of segment AP. A) 44 meters B) 16 meters C) 18 meters D) 20 meters
The tiananmen square massacre in 1989 showed that