jh47221
jh47221 jh47221
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total cost of the food.

Respuesta :

0Yellow0
0Yellow0 0Yellow0
  • 24-09-2020

Answer:

18*1.35+2*3.45

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve by factoring: X^3+7x^2-x-7=0
A company is developing a new type of airplane that can take off like a helicopter. Before they begin manufacturing the airplanes in a large scale, they first b
Multiply (4x - 5)(4x + 5). A) 8x2 - 10 B) 16x2 - 25 C) 8x2 - 40x - 10 D) 16x2 - 40x - 25
WILL GIVE BRAINALIST HELP
If a package of corn chips weigh 1.2 ounces, what is the weight in ounces of 48 packages ?
In the year 2000, the United States had a population of about 281.4 million people; by 2010, the population had risen to about 308.7 million.Part AFind the 10-y
What is the term that describes the size of a population that can be supported by a given ecosystem?
oxygen travels at a velocity of 29.0 m/s. at what velocity would sulpur tetrafluoride travel under the same conditions?
What is the slope of the equation 3x + 5y = -20
Can someone please help me out