mjhernande3259 mjhernande3259
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 15 books cost $90, what is the unit price?

Respuesta :

nukebeaver
nukebeaver nukebeaver
  • 24-09-2020

Answer:

$6/ book

Step-by-step explanation:

Unit price = Total cost/ total number of items

                = 90/15

                =$6 per book

Answer Link
dalyiahlewis11
dalyiahlewis11 dalyiahlewis11
  • 24-09-2020
$6
explanation: 6*15 is 90
Answer Link

Otras preguntas

Express 0.59 as a fraction....
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
3/4 + 1/8= with simplest form.
What equals to 31 using multiplication?
What equals to 31 using multiplication?
How many syllable in electricity
What equals to 31 using multiplication?
What equals to 31 using multiplication?
depict an angle 7pi over 4 in standard position