Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

Oh they got a ramen noodle exhibit girl you know that's your favorite-
6th garde math: questions is in the screenshot :,) please answer asap
he diagram shows the genetic code, which cells use to translate a nucleotide sequence into an amino acid sequence in a protein. Scientists have studied a huge n
Elise fills a waffle cone with ice cream exactly level to the top of the cone. If the cone has a diameter of 2 3/8 inches and a height of 6 inches, how much ic
Suppose a great white shark swims at a constant speed of 56 kilometers per hour. How many miles does it travel each minute? Round your answer to the nearest hun
I need help with this, this is the only one! Please help me with this if you have time.
twelve students have an equally likely chance of being selected in a drawing at school. eight are girls and four are boys. what is the probability that a boy wi
A normal curve with a mean of 500 and a standard deviation of 100 is shown. Shade the region under the curve within one standard deviation of the mean. How much
What does the article say about how ocean acidification may affect plant and/or animal species of our planet?
How did the launch of Sputnik lead to the creation of NASA?