yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

If angle 2 = 113, what is angle 6?
Which situation would most likely create tension in a story? I think it's D so I'm I correct or not?
Which is true of the 1912 presidential election A. Although none of the candidates was progressive, the Progressives decided the election. B. Because all thre
In health class, Baldwin is learning about making healthy food choices. For a lesson on digestive health, his teacher asks everyone to track how much fiber they
Hey, does anyone have and tips for staying awake that isn't caffeine or sleeping? lol
f(x) = -x2 Domain and range
Aidan wants to rent a car while on a trip to Europe. He can rent a sedan that holds 70.1 liters of gasoline, or a sports car that holds 4,930 centiliters of gas
Describe what a Plantation is
which line is made up of trochees? A. Have a temper tantrum B. It’ll rain for a while C. Ask for a wheelbarrow D. Enlist the help of Tim
What is 2(3x + 4) = -28