xflores17 xflores17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Help pleaseee...A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges,
how many did she buy?

Respuesta :

sekoukamara18 sekoukamara18
  • 28-09-2020

Answer:

10

Step-by-step explanation:

7 oranges over 4.48 dollars= x over 6.4 dollar

cross multiply and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

Which graph shows the solution to the following system of linear inequalities? −7x + 2y ≤ −6 y > −3x + 4
Please answer the following.
MYP 1 Mathematics Summative Assessment Unit 4 Example
Which aspect of health is improved when you share your feelings with others? mental health emotional health social health physical health
What is a country’s GDP?
Find the volume and surface area of this prism.
Describe the first step that may have led toward cellular organization
How does the sun provide energy to drive the earth's weather phenomena? A) Temperate conduction from the sun drives the weather. B) The sun's UV radiation warm
tears of a tiger how does Keisha help andy​
PLEASE HELP ASAP! ! ! ! ! ! ! ! ! Which of the following is an import to southeast asia from the U.S?RiceAircraft and Vehicles Rubber Tropical Fruits​