isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

*HELP WILL GIVE BRAINLIEST* In our solar system, how do the general characteristics (composition, number of moons, presence of rings, and atmosphere) of the out
what is the solution to the given system of equations. y = 4x - 3 y = -X- 13
Which element is represented by the following: 1s22s22p63s23p64s23d104p1? Write the symbol.
10% of electric light bulbs are defective at manufacturer. A random sample of 8 light bulbs are chosen and tested. Find the probability that at least 3 are defe
Please help me with this homework
find the product of l.c.m and H.C.F of 8 and 12​
plz help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeee plz :)
I need to know the answer and how to solve this
how are mental and emotional change affected by physical changes​
I need help with this spanish work.