OfficalTodorokiShoto
OfficalTodorokiShoto OfficalTodorokiShoto
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $0.35 per pound and bananas cost $1.41 per
pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of
bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at
the register?

Respuesta :

LivyRoss
LivyRoss LivyRoss
  • 22-09-2020
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Otras preguntas

Solve, using the substitution method. y + 2x = 7 14 – 4x = 2y A. The solution is (1, 5) B. The solution is (21, 0) C. There are an infinite number of solutions.
In 3 billion repetitions of an experiment, a random event occurred in 500 million cases. We would expect the probability of this event to be close to: 6 1/6 3/
I need help with my fractions 9/14
Write a sentence explaining the connection between each pair of words: 1. Cell membrane, cytoplasm 2. Lipids, proteins 3. nucleus, DNA
a cycle in which a person loses weight gained it back and loses it again is going to have A. yo yo donatingB. calorie restrictionC. bulimiaD. anorexia
Could someone please help me?(: One possible cause of extinction is a. unwillingness of species to mate. b. low genetic diversity. c. no desire to eat. I
an equation that sets two fractions equal to each other is called a what
Mr. Anderson is building a triangular-shaped roof for his shed. The triangle must be isosceles with its base (noncongruent) side measuring 14 feet.
2c + 3c + 4c - 5c - c = 15
plz help me guys on this