attieya
attieya attieya
  • 22-09-2020
  • Chemistry
contestada

. If 12 oranges cost $36.00, what is the cost for 20 oranges?

Respuesta :

SenseLawd SenseLawd
  • 30-09-2020

Answer:

60 dollars!

Explanation:

So, 12 oranges cost $36 dollars.

Now, we can solve this by finding the value for only one orange, then multiplying that by 20 to get our answer!

So, the value of one orange is $36 / 12 = $3. One orange is worth $3 dollars.

So, 20 oranges will be worth 20 * 3 = $60 dollars!

Answer Link

Otras preguntas

Which element is more electronegative, sulfur or nitrogen?
How do I solve for Y when the problem is 10x-5y=15 ?
What is the value of x in the equation 4x + 8y = 40, when y = 0.8?
The Indonesian name for Borneo is A. Sulawesi. B. Brunei. C. Irian Jaya. D. Kalimantan.
what does begin with end in mind mean?
How do I solve for Y when the problem is 10x-5y=15 ?
Describe how the motions of gas particles are related to the pressure exerted by the gas
Help me with this math money problem?? (Number 7)
Pens cost 95 cent each or 9.95 dollars for a dozens. what is the least possible cost in a dollars of 40 pens
When the temperature of a substance _____, the motion of the atoms that make up that substance _____.