jadorelilcakes
jadorelilcakes jadorelilcakes
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Your family paid $64 for 4 steaks. How much did they pay per steak? Assume each steak was the same price.

Relax

Respuesta :

benmartin
benmartin benmartin
  • 22-09-2020

Answer:

$16 per steak

Step-by-step explanation:

If you buy 4 steaks for 64 dollars, just divide 64/4, to get the cost per steak, which is $16.

Answer Link
zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 22-09-2020

Answer:

64/4 = $16 per steak

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In your own words, explain how changes in the number of sunspots is related to changes in global climate.
How many kilograms of gasoline fill a 12.0-gal gas tank
Which situation is best modeled by the equation 9+=16
2 cups and 3 plates costs £18. 5 cups and 1 plate costs £19. Find the cost of a cup. Find the cost of a plate
What is the solution of 3square root x+8 = -4? • x=-72 • x=-66 • x=58 • no solution
What is 3 to the tenth power
Simplify [tex]4(y+11)2-3y^2[/tex]
What is the decimal multiplier to decrease by 4.8%?
For which programming task would you use a for loop? A. Computing the average of a list of integers of unknown length B. Counting the vowels in a document of un
What are the two advantages and two disadvantages of the informal economy?