Nilab09
contestada

Michele bought 3.50 pounds of dried fruit for $11.55. Her friend buys 7.25 pounds of peanuts for $25.38. Which is less expensive per pound? By how much?

Respuesta :

Answer:

fruit cost less by the

Step-by-step explanation:

one pound of fruit cost 3.30 and peanuts cost 3.50 per pound