supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

What transformations change the graph of f(x) to the graph of g(x)?f(x) = –7x² g(x) = –35x² + 5
What does a plant let out during photosynthesis?
How to factor completely:  15x²-40x-15
what does hijo mean in spanish?
how does the word "person" give you a clue as to the meaning of personification?
a 2 kg mass is held 4 m above the ground. what is the approximate potential energy due to gravity of the mass with respect to the ground?
If sin α = 12/13 , and cosα = 5/13 , then tanα =? It would be great if you could add a few words of explanation
Welsh language, literature,music,and culture are promoted at the festival.What is the complete predicate? Please help me! :)
Find all values of theta between 0 and 360 that satisfy cos(theta)=-.73
How do you solve x^2 plus 16x plus 63=0?