chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

A railway train 50 m long passes over a bridge 250 m long at the rate of 12 km/h.How long will it take completely pass over the bridge?
Submerged basaltic volcanoes that are higher than 1 km are called
3. find the domain and range of a) 3x-2y+7=0i think in y-intercept form it is y=3/2x + 7/2
6 main zones of the marine biome
If a 25 ft rope is cut into two sections with one section 4 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
how could the western democracies prevented World War ll
A potter use 3/5 of a pound of clay to make a bowl.How many bowls the potter make from 10 pounds.
Walt made an extra $7000 last year from a part-time job. He invested part of the money at 10% and the rest at 7%. He made a total of $580 in interest. How much
I need help solving x^2+3xy-y^2=12 and x^2-y^2=-12
Determine the equation of the line, in point-slope form, that will get your spacecraft from Point A (0,3) to Point B (-3,0)