keithatgreen keithatgreen
  • 21-08-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers market 2 pounds of peaches cost $4.20 how much will 4 pounds cost

Respuesta :

babykutush2004
babykutush2004 babykutush2004
  • 21-08-2020

Answer:

$8.4

Step-by-step explanation:

2 pounds of peaches cost $4.20

1 pound of peaches costs = 4.20 /2

4 pounds of peaches cost =[tex]\frac{4.20 *4}{2} \\8.4[/tex]

4 pounds of peaches cost $8.4

Answer Link

Otras preguntas

Write a dialogue using estar or ser 10+ times?
Calculate the surface area of a cube with side measurement of 3.2 inches?
how many moles are in 9.8 grams of calcium?
When converting cotangent+5 into cos/sin do you do what I did and bring the 5 with them or do you do cos/sin +5?
Candace said I'm thinking of a fraction. If I divide it by 1/2,I get 3/11.what fraction was Candace thinking of??
How do I prove that 0.3333.. Is equal to 1/3 using a geometric series?
What is 155% as a mixed number?
Three more than the quotient of a number and two is 7
Are there Centrioles in Nerve cells?
What is the basic building block of all things