Mrs. Dickerson bought ice cream treats for 5 children. Each child picked either a sundae or a milkshake. The sundaes cost $2 each and the milkshakes cost $4 each. If Mrs. Dickerson spent a total of $18, how many of each type of treat did she buy?


sundaes


milkshakes

Relax

Respuesta :

Answer:

1 sundaes and 4 milk shakes

Step-by-step explanation:

2s+4m=18

2(1)+4(4)=18

one sundae is $2 and 4 milk shakes is $16