malkant390
malkant390 malkant390
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

please need help I will be MARKING as BRIANILIST. thank you so much. ​​

please need help I will be MARKING as BRIANILIST thank you so much class=

Respuesta :

09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 25-06-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 lemons for $2.00

1 lemon is for 2/5=$0.40

Answer Link
Divya092
Divya092 Divya092
  • 25-06-2020

Answer:

The answer is option C) $0.40

Step-by-step explanation:

Cost of 5 lemons= $2.00

cost of 1 lemon= 2.00/5

                        = 0.40

therefore $0.40 is the unit cost of each lemon in the bag.

Hope this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

what causes Mars and Saturn to have years of different lengths?
what is the equation of: The product of nine and four less than a number is twenty-seven? A. 9(n-4)=27 B. 9n-4=27
true or false the more variables you can test in an experiment the better the results
What is the opposite of -17
3|-8x|+8=80 -5|3+4x|=-115 And also a few more that the same but with inequality signs
what is 4 muiplyed be 10284
what is 73 divided by 6 into a whole number
Jerome bought a sweater that was on sale for 20 percent off. Jerome paid $25.10 for the sweater, including sales tax of 8.25 percent. Write an equation that can
what can be an alternative ending for the story "the lottery" by shirley jackson
How do I solve an inequality if the question is 2(2x+2)-x>3x-4 ?