sandwichcolvin9 sandwichcolvin9
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Miquel babysits for 3 hours and eams $15. Which represents the unit rate?
0 $1 per 5 hours
O $15 per hour
0 1 hour per $5
o 55 per hour​

Miquel babysits for 3 hours and eams 15 Which represents the unit rate0 1 per 5 hoursO 15 per hour0 1 hour per 5o 55 per hour class=

Respuesta :

09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 24-06-2020

Answer:

$5 per hour.

Step-by-step explanation:

$15 per 3 hours.

[tex]15/3=5[/tex]

[tex]3/3=1[/tex]

$5 per 1 hour.

Answer Link

Otras preguntas

Paying tribute included giving gold or human sacrifice victims to a larger, more powerful empire. Which empire forced others to pay tribute?
What is 13/250 in a decimal
Cystic fibrosis is a disease that __________. A. causes all those infected to live only into their teen years B. makes it difficult to breathe C. can be cured w
Robert buys last year's best-selling novel, in hardcover, for $21.00. This is with a 30% discount from the original price. What was the original price of the
A category within biology that deals with the physical and chemical functions. a. Physiology b. Philosophy c. Psychology d. Physiopathology
a student wrote that there are two terms in the expression 3p - (7 - 4q). explain the student's error.
what is the greatest possible whole number remainder if you divide any number by 41
Is a kilogram bigger than a liter
3.5 hours; $10 What is the unit rate per hour?
A category within biology that deals with the physical and chemical functions. a. Physiology b. Philosophy c. Psychology d. Physiopathology